Jdi na obsah Jdi na menu
 


KROUŽEK- ŠIKOVNÉ RUCE (4.TŘ.-KUŘÁTKA)

1. ZAPOUŠTĚNÍ DO KRUPICE

Šablonu hrušky (jablíčka) vytupáme za pomocí houbičky lepidlem Herkules. Ihned posypeme dětskou krupičkou a pak hodně ředěnými anilínovými barvami lehce zapouštíme štětcem barvu do vlhké krupice.

16.10.-004.jpg

2. ROZFOUKÁVÁNÍ SKVRNY  

 Za pomoci brčka rozfoukáme skvrnu tuše. Šípky pak jsou otisky prstu a černou tečku jsme udělali špejlí.

                                             16.10.-006.jpg

3. DRÁČEK Z KERAMIKY

Vyválíme placku, ze které vyřízneme podle šablony tvar draka. Pak různými vykrajovátky, otiskovátky uděláme hlavu dráčka. Necháme uschnout a modelářskými barvami dobarvíme. Tavnou pistolí přilepíme ocas s mašlemi.

drak-003.jpgdrak-004.jpg

 4. STROM

Na destičku přilepíme tavnou pistolí silnější větvičku cca 15cm. Ze samotvrdnoucí hmoty vyválíme 2 koule o průměru asi 5cm. Z jedné koule uděláme "kořenový bal" a druhou kouli narazíme na vršek (jako koruna). Těstovinová vřetena - nejlépe 3 barev, zapichujeme do koruny.

                                           cervena-karkulka-010.jpg

  5. BERÁNEK

Podle šablony vyřízneme tělo beránka, hlavu, "mráček" ze samotvrdnoucí hmoty. Z tenkých válečků vyrobíme rohy a z malých kuliček oči. Různými předměty dozdobíme.

vytvarka-001.jpgvytvarka-002.jpg

 6. VÁNOČNÍ KRABIČKA A OZDOBA

Krabičku (my máme ve tvaru stromečku) potupáme za pomoci houbičky temperou. Pak posypeme barevným pískem nebo hvězdičkami.

Ozdoba - sletujeme si čtyři drátky do tvaru hvězdičky. Pak navlékáme různé korálky. Konce drátků pak zahneme kleštičkami.

vytvarka-vanoce-001.jpg    vytvarka-vanoce-003.jpg   vytvarka-vanoce-005.jpg

7. SNĚHULÁK

Svíčkou(správně bílou, my jsme použili červenou) nakreslíme sněhuláka. Pak celý výkres potřeme hodně klovatinou. IHNED do vlhké klovatiny znovu po čáře svíčky nakreslíme tuší sněhuláka. Obrázek se velmi pěkně a zajímavě rozpíjí.

 zima-004.jpg  zima-002.jpg  zima-003.jpg  

8. SNĚHULÁK II.

Výkres si potřeme inkoustem - nejlépe houbičkou,protože nedělá šmouhy. Inkoust použijeme modrý, zelený; pozor červený nefunguje. Pak kreslíme zmizíkem.

vytvarka-001.jpg vytvarka-002.jpg 

 9. KOČKA

 Ze samotvrdnoucí hmoty vyválíme dlouhé "hady", které namotáváme na papírové kužele. Na špičku kužele nasadíme hlavu. Připevníme oči, čumáček,ouška, ocásek a fousky. Ihned potíráme lepidlem Herkules (hodně - nebojte, lepidlo zprůhlední), který celou kočku zpevní.

kocka-001.jpgkocka-004.jpg

 10. MOZAIKA

Nakreslíme nebo vytiskneme si jednoduché obrázky (dům, auto, tulipán, ryba,hrad,...). V Auredniku (www.aurednik.cz) jsem zakoupila papírovou mozaiku. Vždy kousek obrázku potřeme lepidlem (dobré je vysouvací lepidlo) a polepujeme čtverečky.

snek-001.jpg  snek-002.jpg 

  11. VELIKONOČNÍ VAJÍČKA 

1.) Potřebujeme kahan nebo svíčku, starou lžíci,staré voskovky, obyčejnou tužku do které zaklepeme hřebíček s větší hlavičkou. Ve lžíci rozpustíme kousek voskovky a hřebíčkem děláme tečky na vajíčko - je pak kropenaté.

2.) Potřebujeme kyblíček s vodou, mramorovací barvy, špejle a raději gumové rukavice. Do kyblíčku nakapeme 3 - 5 barev. Jemně špejlí promícháme. Vajíčko na špejli vtlačíme do vody (aby bylo zcela ponořené). Ihned vytáhneme, protože barevný film nám vajíčko krásně vyzdobí.

velikonoce-001.jpg velikonoce-002.jpg velikonoce-003.jpg velikonoce-004.jpg

 12. VYŠKRABÁVANÁ TECHNIKA

Na výkres hodně malujeme voskovkami ( použijeme mastné voskovky, ne ty levné čínské). Až je celý výkres zabarvený (lze použít i bílou, ne však tmavé barvy) potřeme černou tuší. Po zaschnutísi silnějším hřebíčkem malujeme - my jsme kreslili kytičky.

vytvarka-tus-001.jpg  vytvarka-tus-002.jpg 

vytvarka-tus-003.jpg  vytvarka-tus-004.jpg 

 13. DOMEČEK

 Na  rozválenou samotvrdnoucí hmotu vyřízneme šablonu domu.  Pak různými vykrajovátky,hřebínky, stavebnicemi, "vytlačovátky"  domeček dotvoříme. Necháme dostatečně proschnout.  Pro lesk můžeme natřít lepidlem Herkules,který zprůhlední nebo použít barvičky pro modeláře.

 domecek-001.jpg  domecek-002.jpg  domecek-004.jpg 

 14. ALOBALOVÁ TECHNIKA

  Kousek alobalu cca 30x30cm trochu pomačkáme a pak na zemi POŠLAPEME. Placku různě otáčíme až nám něco představuje. Nalepíme na barevný papír Herkulesem a domalujeme tuší.

 alobal-002.jpg nove-obrazky-010.jpg

nove-obrazky-014.jpg nove-obrazky-015.jpg

 15. MOTÝLEK 

  Ze samotvrdnoucí hmoty vytvoříme silnější váleček cca 15x2cm. Vtlačíme očička, na párátko napíchneme kuličku z hmoty (=tykadla), vyzdobíme "tělo" různými otisky.Křidélka vyrobíme z drátků a uvážeme mašličku. 

motylek-001.jpg  motylek-002.jpg  

 16. KULIČKOVÁ TECHNIKA 

 Velice jednoduchá technika. Potřebujeme krabici (např.od bot) do které na výkres nakapeme neředěné temperové barvy (3-4 barvy). Pak vezmeme olovňáky (prý jdou i klíče, maličká autíčka,kostky) a pohybem s krabicí kuličky barvy "rozjezdí" - a je hotovo.

 

                   vv-001.jpg

vv-002.jpg vv-003.jpg