Jdi na obsah Jdi na menu
 


KROUŽEK ŠIKOVNÉ RUCE

1. SLUNÍČKO

Ze samotvrdnoucí hmoty vyválíme placku, vyřízneme kruh.   Pak už jen otiskujeme: stavebnice,razidla,vršek od fixy, hřebínek, vykrajovátka,... Žlutá či oranžová dřívka zapichujeme jako paprsky. Necháme dobře proschnout.

keramika-001.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

2. TISK LISTU

Na tisk zespodu potřebujeme: gumový váleček, temperu, tácek,měkký papír a samozřejmě listy. Naskládáme si listy (nejlépe čerstvé) na papír a přikryjeme je druhým papírem. Na tácek dáme temperu, kterou válečkem hodně "rozjezdíme", aby se na válečku vytvořila tenká vrstvička barvy. Poté přejedeme válečkem 1x po papíře. List krásně vystoupí. Nemáme-li gumový váleček, lze jednoduše použít položenou voskovku.

listopad2011-015.jpg   listopad2011-016.jpg

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 3. MALOVÁNÍ DO ŠKROBU

Připravíme si: práškový škrob zastudena, temperové barvy, různé hřebínky,stavebnice (Cheva,Lego), vzorované válečky apod. Škrob nasypeme do vody - dobře míchat! Škrob má mít hutnou konzistenci. Na výkres si rozetřeme rukama škrob, naneseme různé tempery a prsty je "rozmalujeme" po výkrese. Pak můžeme kromě prstů použít různé věci na malování či otisky.

 vv.jpg 

--------------------------------------------------

4. KOČKA

Rozválíme samotvrdnoucí hmotu a vyřízneme podle šablony oblouk. Pak vyválíme kouli (na hlavičku) a tenoučký(na vousy) a silnější (na ocásek) váleček. Z koule "vytáhneme" ouška.  Vmáčkneme oči a přes vousy zatlačíme čumáček, vytvarujeme ocas a nožíkem nařízneme tlapky.

certi-004.jpg

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

5. ČERT Z VAŘEČKY

Potřebujeme vařečku, různé materiály, lepidlo HERKULES a tavnou pistoli.

plavco-002.jpg

---------------------------------------------------------------

 6. SVÍCÍNEK

  Připravíme si housku (pletýnku,viděla jsem to i na bagetě či vece); svíčku, větvičky, plstěná kolečka (dle potřebné barvy), ostrá párátka, namočené sojové boby (po namočení vypadají jako fazolky), stužky.  

vytvarka-001.jpg

---------------------------------------------------------------

 7. NIŤOVÁ TECHNIKA

Potřebujeme silnější vlnu (cca 70-80cm),  barevnou tuš, starý telefonní seznam(nebo silnější katalog), barevný papír, obyčejný papír (klidně pomalovaný), hadříky, misky a raději gumové rukavice.

Do misky vylijeme skleničku tuše a namočíme skoro celou vlnu (asi 10cm nenamáčíme); na obyčejném papíru hadříkem "vysušíme" vlnu. Do katalogu vložíme barevný papír, různě stočíme navlhčenou vlnu tak, aby  čistý konec "vykukoval" z katalogu. Pak přikryjeme obyčejným papírem a katalog zavřeme. Vytáhneme pomalu vlnu ze zavřeného katalogu a zázrak je hotový.

vytvarka-002.jpgvytvarka-003.jpg

 8. PROUŽKOVÁ MOZAIKA

Připravíme si 2 stejné pohlednice, které si nastříháme na proužky cca 0,5 -0,8cm, které budou ze zadní strany očíslovány. Pak lepíme vždy stejná čísla.

vytvarka-001.jpgvytvarka-003.jpg

---------------------------------------------------------------

 9. SVÍČKOVÝ OBRÁZEK 

 Svíčkou (správně bílou, ale děti hůře rozpoznají, co nakreslily) nakreslíme sněhuláka. Musí být "stopa" mastná. Celý obrázek potřeme klovatinou a ihned (než uschne) znovu, nyní tuší, obkreslíme obrázek sněhuláka. Toš se velice pěkně rozpíjí.

  vytvarka-001.jpg     vytvarka-002.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 10. ZÁVĚSNÁ MYŠKA

 Ze samotvrdnoucí hmoty vyválíme plát a vyřízneme podle šablony (pás, hlavu s ušima,sukni či kalhoty,ocásek). Pak postupně vytvoříme myšku, pás nařízneme na "ruce" a "nohy". "Ruce" přehneme pře tužku. Můžeme ihned barvit modelářskými barvami.  Necháme řádně proschnout.

k-myska-002.jpg  k-myska-004.jpg

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 11. KVĚTINÁČEK S MOZAIKOU 

Potřebujeme: květináček, čtverečkové kamínky, lepidlo DUVILAX, štětec.  Na doplnění jsme zasadili cibulku narcisky.

vytvarka-008.jpgvytvarka-007.jpg

-----------------------------------------------------------------------------

 12. VOSKOVÁ VAJÍČKA

Připravíme si vyfouklá vajíčka, hliníkovou lžíci, staré voskovky, hřebík (lze zatlouci do obyčejné tužky), svíčku. Lžíci si upevníme nad svíčku a necháme rozehřát kousky voskovky. Pak  RYCHLE ťukáme hlavičkou hřebíčku do rozteklého vosku a hned na vajíčko. Opravdu velice rychle vosk zasychá.

 2012-009.jpg 2012-010.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13. KULIČKOVÁ TECHNIKA

Potřebujeme: krabici (např.od bot), výkres, temperové barvy a hlavně kuličková ložiska = tzv. olovňáky (já je mám do traktoru). Na výkres "nakapeme" hustou temperu, vložíme olovňáky a krabicí "mícháme". Kuličky krásně barvu rozjezdí po výkrese.

vytvarka-002.jpgvytvarka-003.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 14. DOMEČKY

Vyválíme plát a podle šablony vyřízneme obrys domečku. Pak dle fantazie a různými nástroji (vykrajovátka, kostičky,vrček fixy, stavevnice,....) zdobíme. Necháme zaschnout a můžeme nabarvit modelářskými barvičkami.

 vv2012-005.jpg     vv2012-006.jpg

................................................................................................................................................................

 

 

15. KALÍŠEK

Ze samotvrdnoucí hmoty vyválíme dlouhý(asi 40cm) tenký váleček, který smotáme do"šneka" = dno. Pak vyřízneme obdélník, ozdobíme různými nástroji ( hřeben, ozdobný váleček,...) a přiložíme ke dnu a řádně přitlačíme. Lepidlem HERKULES nebo DUVILAX celé pořádně natřeme - lepidlo zprůhlední a drží kalíšek pohromadě.  Velmi dobře necháme vyschnout!!!

 vv2012-001.jpgvv2012-003.jpg

                                vv2012-004.jpg

-------------------------------------------------------------------------------

 16. BATIKOVÁNÍ PAPÍRU

Potřebujeme: batikovací papír (lze nahradit papírovým kapesníčkem, ale ten se trhá), barevné tuše, pipety.

Papír složíme a pipetami kapeme různé tuše. Pak nejlépe gumovými rukavicemi opatrně papír rozděláme a necháme uschnout.

vytvarka-001.jpg      vytvarka-002.jpg